Najlepsze zabawy i sporty zimowe dla dzieci

  • Podziel się:
istock-489195055.jpg

Wbrew pozorom zima to idealny czas, aby cieszyć się sportem i aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.


Warto także zaangażować do zabawy dzieci i pokazać im, że sport to zdrowie.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każda aktywność będzie odpowiednia dla dzieci, dlatego należy wybrać taką, która będzie dla nich zarówno bezpieczna, jak i atrakcyjna.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zabawy sportowe. Część z nich – łyżwy czy narty – są bardzo popularne, inne z kolei to przykłady zaczerpnięte z naszego dzieciństwa. Jedno jest pewne, każdy pomysł jest wart przetestowania wspólnie z pociechami.

Jazda na sankach

Jazda na sankach to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Zabawa, która w dodatku nie wymaga dużych przygotowań. Wystarczy odpowiednia odzież i – oczywiście – sanki. Możesz je wykorzystać, odprowadzając pociechy do przedszkola lub szkoły albo wybrać się za miasto na bezpieczny pagórek. Jazda na sankach to super zabawa, która sprawia, że maluchy chcą spędzać czas na zewnątrz. Starsze dzieci mogą bez przeszkód jeździć samodzielnie, młodsze wymagają opieki.

Łyżwy

Łyżwy to sport, który nie tylko zapewnia mnóstwo radości, ale również pozytywnie wpływa na organizm i ogólną kondycję. To również doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej i wzmocnienie mięśni oraz stawów. A przy tym nie wymaga zakupu własnego sprzętu, ponieważ większość lodowisk umożliwia wypożyczenie łyżew w różnym rozmiarze. Jeżeli jednak maluch dopiero uczy się jeździć, warto zabezpieczyć jego kolana i łokcie ochraniaczami, a w razie potrzeby – sięgnąć także po kask.

Narty lub snowboard

Jazda na nartach lub desce snowboardowej to nie tylko sport, ale także forma rozrywki i relaksu. I chociaż zimą można uprawiać różne sporty, to te dwa są najbardziej popularne – także wśród dzieci. Możesz zapisać pociechę do szkółki narciarskiej lub kolonie zimowe, na których pozna inne maluchy zainteresowane aktywnym wypoczynkiem lub wybrać się z całą rodziną na stok. Pamiętaj jednak o odpowiedniej odzieży oraz ochraniaczach i kasku.

Zimowy trekking

Góry zimą są wyjątkowo piękne. Piękne i niebezpieczne. Jednak trekking, czyli intensywniejszy spacer, możecie uprawiać także w innych rejonach. Trekking pozwala dzieciom na aktywny wypoczynek na śniegu połączony z edukacją. W końcu spacer po lesie lub parku można połączyć z nauką. A przecież nauka poprzez zabawę daje najlepsze rezultaty. Zadbaj jednak o bezpieczeństwo, czyli spaceruj z dziećmi wyłącznie w łatwo dostępnych terenach. Co więcej, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu – ważna jest nie tylko odzież, ale również przekąski na drogę i ciepła herbata w termosie.

Bitwa na śnieżki

Dzieci uwielbiają zabawy z nutką rywalizacji, dlatego bitwa na śnieżki będzie idealnym rozwiązaniem. Wszystko, czego potrzebujecie, to śnieg, a tego zimą raczej nie brakuje. Możecie podzielić się na drużyny i bawić wspólnie lub urządzić zawody w rzucanie śnieżką do celu. My polecamy szczególnie tę drugą zabawę, ponieważ uczy koordynacji oko-ręka i skupienia, a dodatkowo jest bezpieczniejsza dla maluchów.

Lepienie bałwana

Co to za zima bez lepienia bałwana? To świetna zabawa dla całej rodziny! Zbudujcie swojego śniegowego stwora i udekorujcie go według własnego gustu. Czy to będzie klasyczny bałwanek, a może bohater z ulubionych bajek dzieci? Taka zabawa pobudza kreatywność i jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Zadbajcie jednak o dobre rękawiczki, które nie przemokną zbyt szybko od śniegu.

Kolonie zimowe 

W wielu miastach i wioskach są organizowane kolonie zimowe, z których warto skorzystać. Część z nich jest tematyczna i nastawiona na konkretne aktywności (np. narciarstwo), inne z kolei oferują szeroki wachlarz gier i zabaw dla dzieci. Kolonie zimowe to idealna propozycja dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom ciekawe i aktywne ferie. Jest to także świetna okazja do tego, aby maluchy nauczyły się nowych umiejętności i poszerzyły swoje horyzonty.


oceń artykuł