Korzyści płynące z posiadania trenera personalnego

  • Podziel się:
korzysci-plynace-z-posiadania-trenera-personalnego.png

Część ludzi nie potrzebuje trenera żeby się rozwijać, radzą sobie sami lub potrzebują raz na jakiś czas obiektywnego podejście do tego co robią.


I to jest super, posiadają regularne postępy.


Natomiast większość sama sobie nie poradzi i piszę to z perspektywy wielu lat pracy z drugim człowiekiem. Dla tej grupy ludzi trener jest inwestycją w swój rozwój, a nie wydatkiem pieniężnym. Posiadamy jedno ciało, warto o nie dbać, warto je wzmacniać i rosnąć w siłę. Pokonywanie swoich słabości pomaga „rosnąć” w życiu i zwiększa poczucie mocy sprawczej.


Żaden pieniądz nie zrekompensuje słabego i chorego ciała. Żaden :)



Trener pomoże Ci lepiej wyglądać, ale korzyści jest dużo więcej i często są niezauważalne:

- zmniejszenie niepokoju

- zmniejszenie ryzyka nowotworów

- zwiększenie funkcji poznawczych (sprawny umysł)

- wydłużenie życia, odmłodzenie organizmu

- zdrowsze stawy, ścięgna, więzadła



Dobry trener gra rolę osoby wpływającej na wszystkie powyższe (i wiele więcej), ale tak naprawdę wszystko jest w rękach podopiecznego, bo trener za nikogo ćwiczeń nie wykonuje, ani za nikogo nie dba o regenerację i inne czynniki istotne dla zmiany swojego życia na lepsze.


Dobry trener nie jest liczydłem, skupia się na jakości ćwiczeń i tym żeby były bezpieczne. Lepsze wykonywanie ćwiczeń dobranych do danego ciała będzie skutkować lepszym zaangażowaniem pożądanych mięśni, co zaoszczędzi czas na samodzielnej nauce.


Dobry trener znajdzie drugie dno celu osoby trenującej. Przykładowo za odchudzaniem będzie stało coś więcej niż sama zmiana sylwetki i wagi. Może to być m.in. zwiększenie pewności siebie, zmniejszenie bólu kolan, poprawa samopoczucia. Znalezienie drugiego dna będzie kluczowe i będzie napędzało motywacje osoby trenującej pod skrzydłami trenera.


Dobry trener nie chce zamęczyć swojego podopiecznego. Obolałość mięśni (popularne „zakwasy”) nie jest wyznacznikiem dobrego wysiłku. Zazwyczaj jest wyznacznikiem nowych bodźców w treningu i/lub złej regeneracji (głównie któryś z filarów: sen, nawodnienie, odżywianie, zarządzanie stresem). Dobry trener to wytłumaczy.


Dobry trener nie używa haseł w stylu „dasz radę”, „100 procent albo nic” , „możesz wszystko”. Dobry trener słucha podopiecznego i dobiera narzędzia do jego możliwości fizycznych, a także psychicznych, szczególnie danego dnia.


Co jeszcze robi dobry trener? I dlaczego warto go posiadać?


Sprawia, że osoba trenująca czuje się komfortowo w nowym dla siebie miejscu, czyli najczęściej na sali treningowej.

Używa metafor i porównań, żeby wyjaśnić trudne rzeczy w prosty sposób, dzięki czemu szybciej można się nauczyć ćwiczeń i ruchu.


Zwraca uwagę na aspekty biomechaniczne, np. jak pracuje łopatka względem odcinka piersiowego kręgosłupa, stawu ramiennego i szyi.

Dobiera ćwiczenia względem objawów ze strony aparatu ruchu, a także stanu zdrowia.


Odsyła do innych specjalistów, np. do dietetyka, kardiologa, fizjoterapeuty.

Docenia za efekty, wyraża empatię, nie ocenia, nie gania za błędy tylko pokazuje co warto zrobić w danej sytuacji żeby było lepiej następnym razem. Nie nadużywa słowa „musisz”.


„Hamuje” gdy ktoś robi/chce za dużo i działa to negatywnie na ciało. „Przyspiesza”, gdy ktoś może spokojnie zrobić więcej.


Podsumowując, jeśli ćwiczysz samodzielnie i masz efekty to gratuluję :) Natomiast każdemu polecam choćby raz na jakiś czas umówić się z dobrym trenerem żeby popatrzył na Twoje działania w sposób obiektywny :)


oceń artykuł

Średnia 5.00 z 7