Ozdabianie ciała – czy to za pomocą tatuaży, czy kolczyków – jest coraz popularniejsze.
I chociaż nie jest to zupełnie nowa forma, ponieważ istniała ona już w starożytności, to obecnie można zauważyć rosnące zainteresowanie tego typu zabiegami. I nic dziwnego, gdyż jest to nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ale również podkreślenie swojej urody.
Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto dowiedzieć się więcej na temat piercingu. Jakie są jego rodzaje i jak przygotować się do przekłucia. Czy każdy może się zdecydować na taki zabieg i na co trzeba uważać przed i po? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Piercing – rodzaje
Piercing to obecnie bardzo popularna forma modyfikacji ciała i nie ogranicza się wyłącznie do przekłuwania uszu. Wprost przeciwnie – możesz ozdobić praktycznie dowolny kawałek ciała, ponieważ wyróżnia się m.in.:
- piercing twarzy (np. nos, brwi, język, policzki),
- piercing ciała (np., obojczyki, kark, sutki, pępek).
Co istotne, każdy rodzaj można podzielić na podrodzaje, ponieważ występuje mnóstwo ich odmian (np. aż kilkanaście możliwości na piercing ucha, w tym tak popularne, jak: helix czy tragus). Warto wybrać salon, który specjalizuje się w danym typie przekłuć, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że pracujesz ze specjalistami, którzy mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę.
Jak przygotować się do piercingu?
Przygotowania do piercingu można podzielić na fizyczne i psychiczne. Pierwsze z nich dotyczą m.in. odpowiedniego przygotowania ciała (np. unikanie opalania i zabiegów kosmetycznych na 72 godziny przed przekłuciem), drugie zaś mentalnego nastawienia.
O przygotowaniu fizycznym znajdziesz więcej w kolejnym akapicie, teraz skupimy się na psychicznym nastawieniu. Dlaczego w ogóle poruszamy ten temat? Trzeba pamiętać, że piercing to ingerencja w ciało, która jest nieodwracalna. Owszem, po czasie możesz zrezygnować z noszenia kolczyków, jednak ślad po przekłuciu zostanie na zawsze, dlatego dobrze się zastanów, które miejsce chcesz przekłuć.
Kolejną kwestią jest indywidualny próg bólu. Chociaż zdecydowana większość przekłuć wiąże się raczej z chwilowym dyskomfortem niż faktycznym bólem, to każda osoba może trochę inaczej zareagować na przekłucie. Na odczucia – zarówno w trakcie zabiegu, jak i po nim – wpływają nie tylko indywidualny próg bólu, ale też kondycja psychofizyczna danego dnia, w tym tak prozaiczne rzeczy, jak jakość nocnego wypoczynku, głód czy nawet temperatura na zewnątrz.
Piercing – o czym należy pamiętać przed i po zabiegu?
Piercing to krótkotrwały zabieg, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym przebiegnie on bezproblemowo.
Po pierwsze, na kilka godzin przed zabiegiem należy unikać spożywania alkoholu i kawy, a także intensywnego wysiłku fizycznego. Wszystko to może spowodować rozrzedzenie krwi, co utrudnia gojenie się ranek. Co więcej, jeżeli przyjmujesz leki, zwłaszcza te wpływające na krzepnięcie krwi, koniecznie zgłoś to osobie wykonującej zabieg.
Po drugie, do trzech dni przed zabiegiem unikaj intensywnych zabiegów kosmetycznych i sauny, a w przypadku występowania problemów skórnych w okolicy przekłucia (np. opryszczka), przełóż zabieg lub skonsultuj go z lekarzem.
Nie mniej ważne od przygotowania się do zabiegu jest zachowanie po przekłuciu. I tak, na czas leczenia należy unikać sauny i basenu – woda chlorowana znacznie opóźnia proces gojenia i może doprowadzić do stanu zapalnego. Co ważne, pamiętaj również, aby piercingowane miejsce starannie oczyszczać i smarować specjalnym środkiem antyseptycznym – najlepiej tym polecanym przez salon.
Piercing – przeciwwskazania
Aby mieć pewność, że piercing jest dla Ciebie bezpieczny, wykonaj go w profesjonalnych salonach. Pamiętaj również o krótkiej liście przeciwwskazań, w tym o:
- problemach z krzepliwością krwi,
- stanach zapalnych skóry,
- chorobach nowotworowych,
- alergiach na metale,
- ciąży i okresie karmienia piersią.
Nie zaleca się również wykonywania piercingu tuż przed lub po operacji.