Zakwasy. Jak poradzić sobie z bólem mięśni po treningu?

  • Podziel się:
50.png

Zakwasy to ból mięśni, który może pojawić się po intensywnym wysiłku lub nagłym ruchu.


Większość z nas doskonale zna to uczucie, gdy po pierwszej przejażdżce rowerowej w nowym sezonie, nie możemy wstać z łóżka na drugi dzień lub po intensywnym trekkingu w górach mamy problem z wejściem po schodach na trzecie piętro.

Zakwasy to normalna reakcja organizmu i nie powinna nas martwić, ale może być nieprzyjemna, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłużej niż jeden dzień. Jak więc sobie z nią radzić? Istnieje przynajmniej kilka skutecznych sposobów, po które możesz sięgnąć, gdy ból mięśni utrudnia codzienność.

Co to są zakwasy?

Zakwasy to bolesne napięcie mięśni, które można odczuwać już po pierwszym dniu intensywnego wysiłku. Ich najczęstsza przyczyna to nagłe zwiększenie aktywności fizycznej lub powrót do ćwiczeń po długim okresie przerwy. Sama nazwa „zakwasy” jest potocznym określeniem stanu, który naukowo nazywa się mikrourazami mięśniowymi.

Zakwasy mogą być bardzo dokuczliwe, ale są całkowicie normalnym i powszechnym zjawiskiem. Są też w pełni bezpieczne i nie ma się czym martwić, jeśli się pojawią. Zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, ale możesz sobie ulżyć w tym okresie, stosując się do kilku prostych rad.

Rozgrzewka przed aktywnością fizyczną, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Zakwasy to nic innego jak konsekwencja nagłego wzrostu aktywności fizycznej. Są one spowodowane przez nadmierne rozciągnięcie lub mikro-uszkodzenie mięśnia. Najczęściej występują po intensywnym treningu, ale mogą też pojawić się podczas zwykłego dnia, jeśli zdecydujesz się na większą aktywność fizyczną.

Możesz jednak zminimalizować ryzyko powstania zakwasów. Wystarczy, że wykonasz krótką rozgrzewkę, która przygotuje Twoje mięśnie na intensywny wysiłek. Taka rozgrzewka powinna trwać około 10-15 minut i składać się z ćwiczeń rozciągających, szybkiego marszu lub lekkiego truchtu oraz kilku-kilkunastu podskoków. Co ważne, w ten sposób nie tylko rozgrzejesz mięśnie, ale również uaktywnisz krążenie, co przyczyni się do szybszego transportu tlenu i zmniejszysz ryzyko kontuzji. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością wysiłku w czasie rozgrzewki – powinna być ona lekka i przyjemna.

Ciepła kąpiel lub prysznic na obolałe mięśnie

Ciepła, relaksująca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych to doskonały sposób na odpoczynek, ale również złagodzenie bólu mięśni. Pod wpływem ciepła mięśnie się rozluźniają, a krew szybciej krąży w organizmie, co przyspiesza regenerację. Taka kąpiel nie powinna jednak trwać zbyt długo – wystarczy kwadrans, aby się w pełni zrelaksować. Co równie ważne, woda w wannie nie powinna przekraczać 40 stopni.

Inną opcją są naprzemienne prysznice – zimny i ciepły – które również działają relaksująco i pomagają zwalczyć ból mięśni. Zimna woda dodatkowo pobudza krążenie, a ciepła rozgrzewa i wycisza. Zacznij od 30-sekundowego ciepłego natrysku, a następnie zmień go na zimny. Całość powtórz trzy razy.

Masaż

Masaż to doskonały sposób na pozbycie się bólu mięśni. Sposób, z którego często korzystają sportowcy, ale nie potrzebujesz wcale udawać się do specjalisty, aby sobie pomóc, ponieważ z powodzeniem możesz wykonać taki masaż samodzielnie.

Rozgrzej miejsce, które jest obolałe i naciskaj palcami w kierunku od dołu do góry. Powtórz ruch kilkakrotnie, dostosowując siłę nacisku do swoich potrzeb. Aby ułatwić sobie przeprowadzenie takiego masażu, skorzystaj ze specjalnych olejków, które naoliwią skórę.

Rozciąganie obolałych mięśni

Ostatni sposób na naszej liście to rozciąganie. Kiedy mięśnie są obolałe i napięte, rozciąganie pomoże je rozluźnić. Możesz to zrobić na wiele sposobów, ale istnieje kilka podstawowych ćwiczeń rozciągających, które z łatwością wykonasz w domu.

Oto kilka przykładów:

1)     Wyciągnij ręce do góry i trzymaj przez 10-15 sekund.

2)     Połóż się na plecach, unieś wyprostowane nogi do góry i trzymaj przez 10-15 sekund.

3)     Ułóż się na brzuchu, podnieś głowę i ramiona oraz unieś nogi do góry i trzymaj przez 10-15 sekund.

4)     Spróbuj dotknąć palcami lub całymi dłońmi podłogi, stojąc na wyprostowanych nogach.

Pamiętaj, że zakwasy są normalną reakcją organizmu. Jeśli jednak jest intensywny, a powyższe sposoby nie pomagają, możesz skorzystać ze specjalnych żeli lub kremów, które łagodzą ból mięśni.


oceń artykuł