Jak dbać o tatuaż?

 • Podziel się:
18.png

Moda na tatuaże zalała świat i w tym stwierdzeniu nie ma ani grama przesady.


Na pewno w Twoim otoczeniu są osoby, które mają przynajmniej jeden tatuaż. Skąd tak wielka popularność? Powodów jest mnóstwo – trend, sposób na wyrażenie swojej osobowości lub pamiątka.

Warto jednak pamiętać, że o tatuaż trzeba odpowiednio zadbać, aby cieszyć się jego wyglądem przez długi czas. Jak to prawidłowo zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego pielęgnacja tatuażu jest ważna?

Tatuowanie polega na wprowadzenie tuszu w głębszą warstwę skóry w celu stworzenia obrazu na ciele. Dochodzi do bezpośredniej ingerencji w skórę, dlatego pielęgnacja nowego tatuażu jest bardzo ważna, bo tatuowany obszar potrzebuje po prostu czasu na pełne wygojenie. Co więcej, właściwa pielęgnacja pozwala także znacznie dłużej zachować jego świeży i intensywny kolor.

W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na pielęgnacji nowego tatuażu, bo właśnie okres od kilku do kilkunastu dni po jego zrobieniu jest kluczowy. W późniejszym czasie możesz stosować różnorodne preparaty, które zapobiegają rozmyciu się wzoru i utrzymaniu większej intensywności tuszu.

Jakie są podstawowe zasady dbania o nowy tatuaż?

Tatuowany obszar jest zdecydowanie wrażliwszy przez kilka dni, dlatego trzeba o niego odpowiednio zadbać.

W tym celu zaopatrz się w:

 • szare mydło,
 • krem lub maść wspomagającą regenerację skóry (np. preparat Bepanthen polecany przez wielu tatuatorów).
 • jednorazowe ręczniki papierowe
 • luźniejsze ubrania.

Świeży tatuaż zostaje zabezpieczony folią na minimum kilkadziesiąt godzin. Na tym jednak nie kończy się jego pielęgnacją, ponieważ przez kolejnych kilka dni musisz zadbać o oczyszczanie tego wrażliwego obszaru. W tym celu używaj wyłącznie letniej wody i szarego mydła, a skórę osuszaj jednorazowymi ręcznikami. Następnie smaruj tatuaż grubą warstwą kremu lub maści, które pomagają utrzymać wilgoć do czasu całkowitego zagojenia skóry. Unikaj również ocierania wrażliwego obszaru, więc w czasie regeneracji skóry postaw na luźniejsze ubrania.

Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji tatuażu

Wiesz już, jak dbać o tatuaż. Czas więc na krótką listę tego, czego nie robić, bo niestety błędy w pielęgnacji mogą wydłużyć czas gojenia skóry, wywołać stan zapalny, a nawet rozmyć tusz. Sprawdź więc, czego unikać w pierwszych dniach i tygodniach po zrobieniu tatuażu.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji świeżego tatuażu (do miesiąca po jego zrobieniu):

 • opalanie (na słońcu i w solarium),
 • peeling ciała,
 • brak nawilżania skóry,
 • zastąpienie preparatu do regeneracji skóry tańszymi odpowiednikami,
 •  korzystanie z sauny,
 • kąpiel morska i w basenie,
 • nadmierne dotykanie wrażliwego obszaru.

Pamiętaj również o tym, że wytatuowany obszar nie może być poddawany niektórym zabiegom pielęgnacyjnym – i to nie tylko do kilku czy kilkunastu dni po jego zrobieniu, ale w ogóle. Jednym z takich wykluczających zabiegów jest np. depilacja laserowa, która może doprowadzić do rozbicia tuszu pod skórą. Umawiając się na jakikolwiek zabieg na ciało, poinformuj więc kosmetyczkę, że masz tatuaż.

 

 

 

 


oceń artykuł