Rodzaje skóry. Jaki jest typ Twojej cery?

  • Podziel się:
45-1.png

Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwala zwalczyć oznaki upływającego czasu i dłużej cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.


 Jednak, aby pielęgnacja przyniosła oczekiwane skutki, musi być dobrana do rodzaju cery, a ten czasami trudno określić.

Wyróżniamy cztery podstawowe typy skóry: tłusta, normalna, sucha i mieszana. Jaki jest Twój? Czasami trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, więc z pomocą przychodzi nasz artykuł.

Sprawdź, jak określić rodzaj swojej cery i dobierz do niej właściwą pielęgnację, a będziesz cieszyć się doskonałym wyglądem przez długie lata.

Cera tłusta

Cera tłusta ma opinię – niezasłużoną – najbardziej problematycznej. Trudno się temu dziwić, ponieważ charakteryzuje się wzmożonym wytwarzaniem sebum, co sprawia, że okolice strefy T (czoło, nos i broda) nadmiernie się świecą. Dodatkowo idzie to często w parze ze skłonnością do tworzenia się zaskórników i różnego rodzaju wyprysków. Taka skóra jest także grubsza, często o bladym lub ziemistym odcieniu.

Jednak jej posiadaczki nie powinny załamywać rąk, ponieważ cera tłusta jest także bardziej odporna na upływ czasu, co sprawia, że wolniej pojawiają się na niej zmarszczki. Co więcej, po 25. roku życia zazwyczaj zmniejsza się ilość wydzielanego sebum, dzięki czemu stan skóry się normuje.

Cera normalna

Wbrew pozorom i nazwie cera normalna nie jest standardem. Wprost przeciwnie – jest dość rzadko spotykana, ale pożądana, ponieważ charakteryzuje się zdrowym kolorytem, gładkością i sprężystością. Co więcej, jest dobrze nawilżona i wolna od wielu problemów skórnych (wypryski, drobne zmarszczki, rozszerzone naczynka).

Cera normalna to przywilej młodości, jednak wraz z upływem czasu skóra się zmienia, co sprawia, że powinno się także zmienić pielęgnację. Wprowadzaj takie zmiany stopniowo, aby przyzwyczaić do nich zarówno siebie, jak i skórę.

Cera sucha

Cera sucha to całkowite przeciwieństwo skóry tłustej, co ma swoje dobre i złe strony. Do pierwszych można zaliczyć całkowitą wolność od różnego rodzaju wyprysków i świeży, młodzieńczy wygląd, do drugich zaś wrażliwość na zmienne warunki atmosferyczne, cienką powłokę, którą trzeba mocno nawilżać oraz większą tendencję do powstawania zmarszczek.

Zaniedbania w zakresie pielęgnacji prowadzą do uczucia „ściągnięcia”, pękania i łuszczenia się skóry. Co więcej, naczynia krwionośne stają się wtedy bardziej widoczne i wyraźnie prześwitują przez cienką powłokę.

Cera mieszana

Cera mieszana występuje zdecydowanie najczęściej i jest – jak sama nazwa wskazuje – mieszanką innych cer. Zazwyczaj charakteryzuje się wzmożoną produkcją sebum w okolicach czoła i brody oraz suchą skórą na policzkach. Niestety taki misz-masz sprawia trudności w pielęgnacji, a skóra źle reaguje zarówno na wysoką, jak i niską temperaturę.

Podstawą pielęgnacji jest dobór odpowiednich kosmetyków, dostosowanych do rodzaju cery. Dzięki temu zapobiegniesz nasilaniu się problemów skórnych i jednocześnie podkreślisz najlepsze cechy danego typu skóry. Stosuj jednak kosmetyki dobrane odpowiednio do cery mieszanej, zamiast sięgać po te do skóry tłustej i suchej.

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Większość drogeryjnych kosmetyków ma oznaczenia, które ułatwiają ich dobór do swojego typu skóry. Istnieje jednak kilka uniwersalnych rad, które możesz zastosować:

  • stosuj kremy nawilżające na dzień i na noc,
  • rano nakładaj kremy z filtrem SPF,
  • unikaj płynów kosmetycznych zawierających alkohol, który podrażnia skórę,
  • pij duże ilości wody (min. 1 litr dziennie), aby nawilżyć się od środka,
  • pamiętaj, aby zawsze dokładnie zmywać makijaż.

Jeżeli nie jesteś pewna, jaki masz typ skóry, skonsultuj się ze swoją kosmetyczką, która oceni jej stan i doradzi najlepszą pielęgnację.


oceń artykuł

Średnia 5.00 z 3