Podróże małe i duże

  • Podziel się:
podroze-male-i-duze.jpg

O tym, że podróże kształcą słyszeliśmy od małego, ale co to tak naprawdę znaczy? Okazuje się, że więcej niż mogłoby się nam wydawać.


Podróżowanie uczy pokory, dystansu, wdzięczności. Najlepiej obrazują to słowa Gustava Flauberta:


"Podróżowanie uczy skromności. Widzisz, jak niewiele miejsca zajmujesz w świecie".


Dlaczego jeszcze warto spakować walizkę i wyjechać w przysłowiowe Bieszczady? Oto top 5 powodów, które przekonają Cię, że podróże to najlepsze, co może Ci się przytrafić. 


Powiem Ci kim jesteś…


Każdy wyjazd jest kopalnią nowych doświadczeń i okazją do otwarcia się na innych ludzi. Nie tylko nieznajomych, napotkanych przypadkiem, ale też kompanów naszej podróży – chyba, że to podróż w pojedynkę, to już inna sprawa Tureckie przysłowie głosi , że aby poznać człowieka, trzeba zostać jego towarzyszem podróży. Dopiero w sytuacji stresowej możemy poznać prawdziwe cechy i charakter danej osoby. Podróże to nieustanny rollercoaster – nigdy nie wiem czego się spodziewać, a to jak stawimy temu czoła wiele może o nas powiedzieć. 


Ahoj przygodo


Rutynowa codzienność szybko prowadzi do wypalenia. Jeśli nie znajdujemy odskoczni, która pozwoli oczyścić umysł  i chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach, tracimy zapał i chęć do życia. Wszystko wydaje się bezcelowe. Podróżowanie to doskonały sposób na wyjście ze swojej strefy komfortu. Możliwość zobaczenia nowych miejsc i zetknięcie się z odmiennymi kulturami pozwala z innej perspektywy spojrzeć na własne życie i problemy. 


Praktyczna nauka języka


Podróżowanie i nauka języka zdecydowanie idą ze sobą w parze. W podróży możesz szybko i skutecznie uczyć się nowych słówek i zwrotów, a także zdobywać praktyczne umiejętności rozumienia i mówienia w języku obcym. Dzięki podróżom uczymy się nieszablonowo i całkowicie wyzbywamy się oporów. Szybko zdajemy sobie sprawę, że szlifowanie gramatyki jest ważne, ale nie najważniejsze. Popełnianie błędów to nic strasznego – najważniejsze to przełamać barierę i po prostu mówić. Proste zwroty wystarczą, aby porozumieć się w restauracji czy zapytać o drogę. 


Lekcja życia


Podróżowanie to inspirująca lekcja historii, socjologii, geografii… Pozwala nam lepiej zrozumieć naszą przeszłość i jej wpływ na nasze obecne wybory i kulturę. To również świetna okazja do poznania, innych tradycji i zwyczajów. Na co dzień jesteśmy często pełni uprzedzeń i obaw w stosunku do innych ludzi. Z góry przypisujemy im najgorsze intencje. Podróże to doskonała lekcja, która pozwoli Ci przekonać się, że ludzie tak naprawdę są pomocni i życzliwi, a otwarte i empatyczne podejście potrafi zdziałać cuda. Odwiedzając nowe miejsca, można nauczyć się widzieć świat w inny sposób i otworzyć się na nowe możliwości. 


Inne nie znaczy gorsze


Kontakt z inną kulturą, tradycją, czy kuchnią to ekscytujące spotkanie, które uczy nas akceptacji inności. Jeśli zachowamy otarty umysł, to może być dla nas prawdziwa wyprawa w głąb siebie. Przed przyjazdem do danego kraju warto odpowiednio się przygotować i zdobyć chociaż odstawowe informacje o zasadach i kulturze. Szacunek, który okażemy lokalnym mieszkańcom zwróci się nam z nawiązką. 

oceń artykuł

Średnia 5.00 z 3