Najlepsze olejki eteryczne do aromaterapii

  • Podziel się:
19.png

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane płyny, które mają wiele korzyści zdrowotnych, gdy są stosowane miejscowo lub wdychane w ramach aromaterapii.


Olejki pochodzą z kory, kwiatów, liści, korzeni i nasion roślin i są stosowane w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat.

Obecnie wykorzystuje się je do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego, redukcji stresu i promowania zdrowego stylu życia. Olejki eteryczne są często stosowane w aromaterapii – w formie medycyny alternatywnej, która wykorzystuje zapachy do poprawy funkcjonowania organizmu. Wdychanie niektórych olejków eterycznych może pomóc w zmniejszeniu napięcia, uspokojeniu umysłu czy poprawie koncentracji.

Wdychanie olejków eterycznych może również poprawić nastrój, złagodzić stany lękowe i depresyjne, zmniejszyć stany zapalne, poprawić sen lub złagodzić objawy takich dolegliwości jak alergie, przeziębienia i astma.

Istnieje wiele olejków eterycznych, które mają udowodnione korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego i w tym artykule poznasz najpopularniejsze z nich.

Olejek eteryczny lawendowy

Lawenda to bardzo popularny olejek eteryczny, który jest wykorzystywany w celach relaksacyjnych i uspokajających. Wykazano również, że wpływa korzystnie na sen, ułatwiając zasypianie i poprawiając jakość nocnego wypoczynku. Ponadto, olejek lawendowy ma również właściwości antybakteryjne, co czyni go użytecznym w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca.

Aby skorzystać z relaksujących właściwości olejku lawendowego, wystarczy dodać kilka kropel do wody w wannie lub wmasować go w skórę. Jeśli stosujesz go w przypadku chorób skórnych, pamiętaj, aby rozcieńczyć go z olejem nośnikowym, np. migdałowym, w celu uniknięcia podrażnienia lub reakcji alergicznej.

Olejek eteryczny cytrusowy

Pod tą zbiorczą nazwą kryją się olejki pomarańczowe, mandarynkowe, cytrynowe i grejpfrutowe, które wykazują podobne właściwości. Swoją popularność zawdzięczają głównie odświeżającym zapachom i właściwościom przeciwzapalnym.

Olejki eteryczne cytrusowe są również pomocne w leczeniu stresu, niepokoju i bezsenności. Możesz dodać kilka kropli któregoś z tych olejków do wody w wannie, aby doświadczyć ich właściwości odstresowujących i energetyzujących. Co więcej, dzięki intensywnemu zapachowi działają jako środek odstraszający owady, więc warto rozpylić je w okolicy okien.

Olejek eteryczny różany

Różany olejek eteryczny jest wytwarzany z płatków róży metodą destylacji i charakteryzuje się słodkim, kwiatowym zapachem. Stosuje się go nie tylko w aromaterapii, ale również w produktach do pielęgnacji skóry i perfumach.

Różany olejek eteryczny ma wiele zalet. Uważa się, że zmniejsza stres i niepokój, poprawia nastrój i łagodzi objawy depresji. Wykazuje także działanie uspokajające, co może ułatwiać zasypianie i poprawić jakość snu.

Olejek eteryczny eukaliptusowy

Eukaliptusowy olejek eteryczny to stosunkowo silny olejek, który ma wiele zalet, m.in. zmniejsza codzienne napięcie, leczy objawy przeziębienia i grypy, zwalcza alergie i poprawia oddychanie. Jest on również przydatny w relaksacji i poprawie koncentracji.

Olejek eteryczny z eukaliptusa jest bardzo skuteczny w redukcji stresu. Wykazano, że zmniejsza on produkcję kortyzolu i obniża ciśnienie krwi. To sprawia, że jest to doskonały olejek relaksacyjny, ale może również pomóc osobom cierpiącym na stany lękowe i prowadzącym intensywny tryb życia.

Olejek eteryczny miętowy

Olejek eteryczny miętowy jest znany ze swojego uspokajającego działania oraz zdolności do zmniejszania stresu i rozdrażnienia. Ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu doskonale nadaje się do łagodzenia objawów bólu głowy (w tym migreny), PMS i zmęczenia.

Świetnie nadaje się również do poprawy skupienia, zwłaszcza u osób z zaburzeniami koncentracji. Ponadto olejek z mięty pieprzowej ma silne właściwości antybakteryjne. Z tego względu jest powszechnie stosowany w leczeniu infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienia i grypa.

Ogólne porady dotyczące stosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne wykazują podobne właściwości, a najlepsze rezultaty przynosi ich systematyczne stosowanie – nie tylko w trakcie przeziębienia (np. inhalacje), ale również na co dzień.

Aby zmaksymalizować pozytywne działanie olejków w aromaterapii, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • zacznij od kilku kropel olejku i zwiększaj ilość w zależności od potrzeb,
  • podczas rozpylania olejków eterycznych używaj dyfuzora
  • zachowaj ostrożność podczas rozpylania olejków eterycznych w pobliżu dzieci i zwierząt domowych,
  • przed bezpośrednim zastosowaniem olejków (np. w kąpieli, do masażu), wypróbuj je na niewielkiej powierzchni skóry,
  • przechowuj olejki eteryczne w chłodnym, ciemnym miejscu.



oceń artykuł