Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

  • Podziel się:
13-1.png

Sposób, w jaki ubierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, wiele mówi o Tobie jako o przyszłym pracowniku.


Ważne jest, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy, a Twój ubiór, ma na to duży wpływ.

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, wybierając strój na rozmowę o pracę. Jakich? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Dopasuj strój do stanowiska, o które się starasz

Chociaż wydaje się to oczywiste, ważne jest upewnienie się, że stylizacja, którą wybierasz na rozmowę kwalifikacyjną, pasuje do stanowiska, o które się ubiegasz. Na przykład, nie zakładaj garsonki, jeśli starasz się o pracę na stanowisku związanym z kreatywnością – nie pomoże Ci to w jej zdobyciu. I odwrotnie – nie zakładaj dżinsów, jeśli starasz się o pracę, w której obowiązuje specyficzny „dress code”.

Postaw na neutralne kolory

Na rozmowę kwalifikacyjną nie zakładaj niczego, co rozprasza uwagę. Wzory – nawet jeśli są modne w danym sezonie – uważa się za mało profesjonalne. Nie chcesz przecież, aby zapamiętano Cię z powodu wyróżniającego się stroju, ale z powodu Twoich kwalifikacji i doświadczenia. Trzymaj się z dala od wszystkiego, co zbyt jaskrawe, prowokujące lub odsłaniające. Ciemniejsze odcienie są zawsze bardziej profesjonalne i odpowiednie do pracy. Postaw też na klasyczny krój. Unikaj wszystkiego, co zbyt obcisłe lub zbyt workowate. I nie zapomnij wyprasować koszuli!

Ogranicz liczbę dodatków do minimum

Dodatki mogą być świetnym sposobem na urozmaicenie stroju, ale też wiele o Tobie mówią. Kolczyki, pierścionki i inne akcesoria mogą świadczyć o tym, że jesteś kreatywna i otwarta na nowe pomysły, jednak ich nadmiar będzie rozpraszać rozmówcę. Ogranicz akcesoria do jednego lub dwóch elementów. Dobieraj je starannie i upewnij się, że są odpowiednie dla stanowiska, na które aplikujesz.

Zadbaj o buty

Może się to wydawać błahostką, ale zdziwiłabyś się, jak wielu kandydatów zostało zdyskwalifikowanych podczas procesu rekrutacji z powodu zniszczonych lub niewypolerowanych butów. Nie ma znaczenia, czy ubiegasz się o stanowisko w korporacji czy w sektorze publicznym – wypolerowane buty dają sygnał, że szanujesz stanowisko i firmę na tyle, aby włożyć w to trochę wysiłku. Pokazuje to również, że jesteś zorientowana na szczegóły, co jest często kluczową cechą poszukiwaną przez menedżerów zatrudniających nowych pracowników.

Nie przesadzaj z makijażem i perfumami

Makijaż to świetny sposób na podkreślenie urody, a ulubiony zapach jest dopełnieniem stylizacji. Nie należy jednak przesadzać. Choć te elementy często pomagają poczuć się bardziej elegancko, mogą też wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Nie chcesz przecież, aby Twój wygląd był tak przytłaczający, że odwróci uwagę od Twoich kwalifikacji i doświadczenia, prawda?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podsumowanie

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresującym wydarzeniem, ale wybór odpowiedniego stroju pozwoli Ci poczuć się pewniej w swojej skórze. Wybierając schludny, stylowy strój, który przekazuje właściwy komunikat, możesz wywrzeć lepsze pierwsze wrażenie, dzięki czemu zwiększasz szanse na zdobycie wymarzonej pracy. 


oceń artykuł