Kapsułowa garderoba to odpowiedź na coraz popularniejszy minimalizm.
Jest to stylowa i uporządkowana kolekcja ubrań, które można łatwo ze sobą zestawiać, aby stworzyć stylizacje na każdą okazję. Często zaleca się, aby w takiej szafie znajdowało się od 20 do 35 sztuk ubrań, które wymienia się sezonowo. Co istotne, w takim podejściu istotna jest nie tylko liczba ubrań, ale również – a może przede wszystkim – ich jakość.
Garderoba kapsułowa pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, a przy okazji ułatwi tworzenie stylizacji dopasowanych do Twojego charakteru. Jak ją stworzyć?
Garderoba kapsułowa – podstawy
Celem garderoby kapsułowej jest ograniczenie liczby ubrań do tych najbardziej uniwersalnych, które pasują do większości sytuacji. Z drugiej strony nie można zapominać, że taką kolekcję tworzysz dla siebie, co oznacza, że w szafie powinny znaleźć się ubrania, które lubisz i chętnie nosisz. Dopiero takie połączenie sprawi, że minimalistyczna garderoba spełni swoje zadanie.
Istnieje kilka sposobów na stworzenie kapsułowej garderoby – my podamy najbardziej uniwersalny, ale pamiętaj, że możesz go modyfikować według własnego uznania.
Tworzenie garderoby kapsułowej
Stworzenie garderoby kapsułowej to nie tylko wybór odzieży i dodatków, ale również organizacja miejsca. Zacznij od czystej, niezagraconej przestrzeni, do której masz łatwy dostęp – może to być klasyczna szafa lub otwarta garderoba w mieszkaniu. Jeśli Twoja szafa jest mała, zmaksymalizuj przestrzeń, wieszając ubrania według typu (spódnice razem, spodnie razem, koszule razem itd.). Stwórz także sekcje w szafie, takie jak wydzielona strefa na biżuterię lub torebki. Dzięki temu upewnisz się, że wszystkie elementy będą pod ręką.
Czas na drugi krok, czyli wybór ubrań. Standardowo taką garderobę wymienia się sezonowo, aby dopasować odzież do warunków pogodowych. Co się powinno tam znaleźć?
Przyjmując granicę ok. 35 sztuk ubrań:
- 2 okrycia wierzchnie,
- 5 par spodni,
- 2-3 spódnice,
- 2 sukienki,
- 3-4 pary butów,
- 2 torebki,
- 2-3 kardigany,
- 4-5 podkoszulków lub topów,
- 2-3 koszule,
- dodatkowe akcesoria (np. pasek, biżuteria, apaszka, kapelusz).
Oczywiście, powyższa lista jest bardzo subiektywna i możesz ją zmodyfikować, aby lepiej pasowała do Ciebie i Twoich upodobań. Pamiętaj jednak, że z założenia powinny się tam znaleźć ubrania na każdą okazję, więc nawet jeśli na co dzień nie nosisz sukienek, to w ciągu jednego sezonu może pojawić się sytuacja, w której sukienka będzie jednak wymagana. Zabezpiecz się na taką okoliczność.
I wreszcie kropka nad „i”, czyli organizacja szafy. Istnieje kilka sposobów na zorganizowanie szafy, w zależności od Twoich osobistych preferencji i układu garderoby. Możesz uporządkować swoją szafę według rodzaju ubrań, koloru lub przeznaczenia – z biegiem czasu nabierzesz w tym większej wprawy.
Zalety garderoby kapsułowej
Popularność takiego minimalistycznego rozwiązania nie wzięła się znikąd, a lista zalet garderoby kapsułowej zdaje się nie mieć końca. Można do nich zaliczyć:
- porządek w szafie i w mieszkaniu, ponieważ każda rzecz ma swoje miejsce,
- łatwość tworzenia codziennych stylizacji,
- mniejsze ryzyko zakupów pod wpływem impulsu, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, masz w jednym miejscu,
- oszczędność czasu,
- większa pewność siebie,
- większa świadomość własnego stylu.