3 sposoby na pozbycie się zaskórników

  • Podziel się:
31.png

Trądzik nie jest jedynym problemem skórnym, który może sprawić, że Twoja twarz będzie wyglądała jak tykająca bomba zegarowa.


Zaskórniki to kolejny powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób w różnym wieku – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się one, gdy naturalne oleje i sebum z porów zostają uwięzione wewnątrz, utleniają się i z czasem ciemnieją.

Ten artykuł pomoże ci zrozumieć, czym są zaskórniki, co je powoduje i jak się ich skutecznie pozbyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki to rodzaj trądziku, który pojawia się głównie na nosie, ale może występować w dowolnym miejscu na twarzy (np. czoło i broda). Nie są one infekcją ani zmianą chorobową, lecz raczej powszechną dolegliwością skórną, która od czasu do czasu dotyka każdego z nas. I nie ma tutaj większego znaczenia, czy masz skórę tłustą czy suchą. Każdy ma pory, więc u każdego może dojść do ich zatkania, co skutkuje powstawaniem zaskórników.

Zaskórniki mogą występować razem z trądzikiem lub osobno, a ich powstawanie nie jest związane z dietą czy brakiem higieny – to naturalny proces, który może dotknąć praktycznie każdego.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki to małe, zazwyczaj ciemne krostki, które pojawiają się na skórze, gdy gruczoły łojowe ulegają zablokowaniu. Zaskórniki pojawiają się zwykle w tych partiach skóry, które szybciej się przetłuszczają (głownie okolice nosa, czoło i broda), jednak mogą pojawić się również na policzkach czy ramionach.

Jeśli masz tłustą skórę lub często dotykasz twarzy tłustymi albo brudnymi rękami, istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się zaskórników, jednak nie jest to regułą, ponieważ ten problem skórny dotyka większą część społeczeństwa.

3 sposoby na pozbycie się zaskórników

Zaskórniki nie są groźne dla zdrowia i zazwyczaj nie stanowią większego problemu, poza wizualnym. Jeżeli więc chcesz ograniczyć ich powstawanie, to skorzystaj z tych 3 podstawowych sposobów na domową walkę z zatkanymi porami.

Stosuj delikatny środek oczyszczający

Oczyszczanie twarzy łagodnym, nieścierającym środkiem pielęgnującym to pierwszy krok do pozbycia się zaskórników. Unikaj jednak środków czyszczących zawierających ostre substancje chemiczne, ponieważ mogą one pozbawiać skórę naturalnych olejków, które pomagają utrzymać ją w zdrowiu. Pamiętaj również, aby dobrać preparat do typu swojej skóry.

Regularnie złuszczaj martwy naskórek

Regularne złuszczanie skóry pomaga usuwać martwe komórki naskórka, brud i inne zanieczyszczenia, które mogą zatykać pory i prowadzić do powstawania zaskórników. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów złuszczających, dlatego pamiętaj, aby wybrać taki, który jest odpowiedni dla Twojego typu skóry. Stosuj taki peeling przynajmniej raz w tygodniu podczas wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych.

Stosuj paski do oczyszczania porów

Paski do oczyszczania porów to łatwy i skuteczny sposób na usuwanie zaskórników. Po prostu nałóż pasek na obszar dotknięty problemem i poczekaj, aż wyschnie. Gdy tak się stanie, delikatnie go odklej, aby usunąć zaskórniki wraz z nim. Paski stosuj według uznania – wtedy, gdy potrzebujesz szybko oczyścić newralgiczny obszar.


oceń artykuł

Średnia 5.00 z 4