Jak ważna jest rozgrzewka przed treningiem?

  • Podziel się:
28-2.png

Nie można przecenić znaczenia rozgrzewki przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną.


Jest to nie tylko najlepszy sposób zmniejszenie ryzyka urazów podczas każdego rodzaju ćwiczeń, ale również na zwiększenie wydajności w trakcie samego treningu.

Rozgrzewka to lekka lub umiarkowana wersja głównej aktywności, która przygotowuje organizm do intensywniejszego treningu poprzez stopniowe zwiększanie tętna i przepływu krwi do mięśni. Rozgrzane mięśnie stają się elastyczniejsze i mniej podatne na urazy. Co więcej, rozgrzewka przekłada się także na wydajniejszy trening, dzięki czemu szybciej budujesz formę.

Jak przeprowadzić rozgrzewkę?

Najlepszym sposobem przeprowadzenia rozgrzewki jest rozpoczęcie od lekkiej aktywności typu kardio, takiej jak kilkuminutowy marsz lub jogging. Następnie wykonaj kilka dynamicznych ruchów, które naśladują ruchy głównego ćwiczenia (np. wymachy ramion przed tenisem czy wykopy nóg przed grą w piłkę nożną ), a na koniec zrób parę ćwiczeń rozciągających, aby zwiększyć elastyczność mięśni.

Wykonanie wszystkich tych czynności zwiększy przepływ krwi do mięśni, podniesie temperaturę ciała i przygotuje je do czekającego go wysiłku. Co ważne, rozgrzewka nie musi być długa, więc tym bardziej warto o niej pamiętać.

Jak długo powinna trwać rozgrzewka?

Idealna długość rozgrzewki może się różnić w zależności od osoby oraz rodzaju ćwiczeń, ale większość ekspertów zgadza się, że 5-10 minut to dobry punkt wyjścia na początek. Najlepszym sposobem na określenie idealnej długości dla siebie jest wypróbowanie kilku różnych wariantów i sprawdzenie, który z nich dobrze działa w Twoim przypadku.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportem, to lepiej celować w górną granicę, czyli postawić na dłuższą rozgrzewkę. Jej rutyna też wymaga pewnej wprawy, więc wraz z upływem czasu, nauczysz się tak dobierać rodzaj ćwiczeń i ich intensywność, aby rozgrzewka przynosiła Ci maksimum korzyści.

Najlepsze ćwiczenia rozgrzewające

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie ćwiczenia rozgrzewające są najlepsze, ponieważ różni się to w zależności od indywidualnego poziomu sprawności fizycznej, celów i preferencji. 

Jednak niektóre ogólne wskazówki, o których należy pamiętać przy wyborze ćwiczeń rozgrzewających, to:

  • wybieraj ćwiczenia, które naśladują ruchy, jakie będziesz wykonywać podczas treningu. Na przykład, jeśli zamierzasz biegać, dobrym ćwiczeniem rozgrzewającym będzie lekki jogging lub intensywny marsz,
  • unikaj statycznych ćwiczeń rozciągających (np. utrzymywania rozciągnięcia przez dłuższy czas), ponieważ mogą one zmniejszyć Twoją siłę i wydolność podczas treningu. Zamiast tego wybierz rozciąganie dynamiczne (np. krążenia ramion, wymachy nóg), które pomoże zwiększyć tętno i przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku,
  • skup się na głębokim i powolnym oddychaniu, aby zwiększyć pobór tlenu i uniknąć zawrotów głowy podczas treningu,
  • słuchaj swojego ciała – jeśli podczas rozgrzewki pojawia się ból lub dyskomfort, to zmień tempo, intensywność lub samo ćwiczenie, ponieważ źle przeprowadzona rozgrzewka przyniesie więcej szkody niż pożytku.

 


oceń artykuł