Ile razy słyszałeś, jak ktoś mówił: nie mam czasu chodzić na siłownię, wolę ćwiczyć w domu?
To interesująca alternatywa. Jeśli myśl o wyprawie na siłownię sprawia, że oblewa Cię zimny pot, jeśli w ostatnich tygodniach więcej niż kilka razy uległeś pokusie sięgnięcia po pilot od telewizora, zamiast przebrania się w sportową odzież i jeśli wolisz pozostać w piżamie z miską popcornu, niż pobiegać na bieżni, to domowa siłownia jest idealna dla Ciebie!
Jak to możliwe? To proste – sprzęty w zasięgu wzroku będą wołać, abyś z nich skorzystał, za co podziękuje Ci Twoje ciało.
Stworzenie domowej siłowni nie musi być wielkim wyzwaniem. Możesz zacząć od małych rzeczy i powoli, ale systematycznie rozbudowywać swój zakątek do ćwiczeń. Jeśli jednak czujesz się przytłoczony, nie martw się. Jesteśmy tu po to, aby przeprowadzić Cię przez proces tworzenia domowej siłowni.
Na co zwrócić uwagę przed budową domowej siłowni?
Zanim przejdziesz do czynów, czyli urządzania własnej siłowni, to kilka kwestii organizacyjnych.
Przede wszystkim upewnij się, że masz w domu wystarczająco dużo miejsca do treningu i przechowywania sprzętu. Nie chcesz przecież skończyć ze złamaną ręką, po uderzeniu nią w ścianę, lub zagracić sobie sypialni.
Ponadto nie rzucaj się na głęboką wodę, ponieważ profesjonalny sprzęt sportowy to często niemały wydatek. Zacznij od podstaw, przyzwyczajaj swój organizm do ćwiczeń, wyrób w sobie nawyk domowych ćwiczeń i w międzyczasie rozwijaj zaplecze, czyli dokupuj kolejne wyposażenie.
I wreszcie ostatnia kwestia, czyli zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji, ale musisz je wykonywać prawidłowo. Upewnij się, że wiesz, jak bezpiecznie wykonywać dane ćwiczenie, a jeżeli to konieczne, skonsultuj to z trenerem.
Jaki sprzęt sportowy kupić do domowej siłowni?
Wyposażając swoją siłownię, nie musisz sięgać od razu po najdroższy sprzęt. Wprost przeciwnie – warto zacząć od małych rzeczy i systematycznie dokładać kolejne urządzenia.
Co sprawdzi się na początek? Podstawy, czyli taśma oporowa, hantle, skakanka, mata oraz drążek. Trochę droższy sprzęt, w który warto zainwestować to ławeczka do ćwiczeń, rowerek stacjonarny, steper oraz popularne orbitreki. Najdroższe rozwiązania to np. profesjonalne atlasy do ćwiczeń i bieżnia.
Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz pracować nad rzeźbą i siłą, to hantle, taśmy i ławeczka do ćwiczeń są koniecznością. Jeśli stawiasz na wytrzymałość, to steper i skakanka będą dobrym wyborem.
Zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć dzięki domowej siłowni i zainwestuj w sprzęt, który Ci to ułatwi.
Domowa siłownia – tak czy nie?
Jak widać, domowa siłownia nie wymaga wielkich nakładów finansowych, dużej ilości miejsca oraz specjalnych umiejętności, a jej zbudowanie może dać Ci sporą dawkę motywacji do codziennych ćwiczeń.
Z drugiej strony niektóre z ćwiczeń wymagają asysty innej osoby, dlatego lepiej ich nie wykonywać w zaciszu czterech ścian. Może się więc okazać, że domowa siłownia po pewnym czasie nie spełnia wszystkich Twoich oczekiwań.
Dlatego polecamy budować ją małymi krokami. W końcu może być zaledwie kątem w Twoim pokoju, dzięki czemu łatwiej połączysz przyjemne z pożytecznym – aktywność fizyczną z seansem filmowym.