Jak dbać o torby bawełniane?

  • Podziel się:
5-4.png

Torby bawełniane to nie tylko promocja ekologicznego stylu życia, ale także i modny dodatek do codziennych stylizacji.


Są proste, lekkie i niedrogie, a przy tym bardzo wygodne, dlatego też stały się częstym wyborem na zakupy.

Musimy jednak pamiętać, z jakim ryzykiem wiąże się noszenie takich toreb – kontakt z żywnością i wszelkiego rodzaju produktami spożywczymi może skutkować rozwojem bakterii i należy na to bardzo uważać. Na szczęście torby bawełniane są stworzone z materiałów, które można łatwo czyścić i prać, więc Twoim zadaniem jest tylko dbałość o systematyczność tych czynności.

W zamian zyskujemy naprawdę wiele – przede wszystkim świadomość, że dbamy o środowisko, w którym żyjemy (co jest wręcz książkowym przykładem łączenia przyjemnego z pożytecznym). Kolejną wartą zauważenia zaletą toreb bawełnianych jest nieograniczona możliwość ich personalizacji i łączenia ich z wieloma stylizacjami.

Jak więc dbać o torby bawełniane, aby cieszyć się nimi przez długi czas? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czy torba bawełniana to dobry wybór?

Kilka sezonów temu można było obserwować narodziny nowego trendu – mody na torby bawełniane. Moda modą, ale czy torby bawełniane są naprawdę warte uwagi? Okazuje się, że tak.

Większość z nas zgadza się co do tego, że musimy dokładać swoją cegiełkę do dbania o środowisko, a użytkowanie wielorazowych toreb jest ekologicznym rozwiązaniem. Co więcej, odpowiednio zadbane, przetrwają długie lata w praktycznie nienaruszonym stanie.

Bawełna jest bardzo chłonnym materiałem, co ma duże znaczenie wtedy, gdy używasz torby podczas zakupów spożywczych – każda ciecz (woda, sok, kosmetyk, płyn itd.) w nią wsiąknie i nie tylko zostawi nieestetyczne plamy, ale może również przyczynić się do rozwoju bakterii.

Dlatego musisz pamiętać o systematycznym praniu tych toreb, aby w pełni cieszyć się ich urokami.

Jak na co dzień dbać o torbę bawełnianą?

Struktura tkaniny bawełnianej sprawia, że jest to bardzo wytrzymały materiał, odporny na zabrudzenia czy nawet blaknięcie. Jednak naturalne piękno bawełny może również ucierpieć z powodu wielu czynników i jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbać, szybko straci swój urok.

Bawełna jest materiałem, który musi być przechowywany z dala od bezpośredniego źródła światła słonecznego, więc najlepiej przetrzymywać ją w szafie lub półce. Ponadto zabezpieczaj odpowiednio kupowane produkty spożywcze, aby nie przeciekały i nie plamiły wnętrza. Pamiętaj również, aby nie przeciążać torby, bo może to skutkować rozpruciem. I ostatnia kwestia – warto odwrócić torbę na drugą stronę po każdych zakupach i wytrzepać ze środka ewentualne śmieci i okruszki.

A co zrobić, gdy pomimo zachowania środków ostrożności, powstaną plamy? Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wyprać torbę bawełnianą.

Jak czyścić torbę bawełnianą?

Torby bawełniane należy prać nie tylko po zauważeniu zabrudzeń, ale również minimum raz na kilkanaście tygodni, aby pozbyć się bakterii i zarazków. Aby jednak zachować na długo intensywność kolorów torby oraz jej nadruki, należy odpowiednio podejść do kwestii prania:

  • świeżą plamę szybko zapierz (np. szarym mydłem lub delikatnym środkiem do prania),
  • obróć torbę na drugą stronę – zwłaszcza gdy posiada nadruki,
  • pierz torbę bawełnianą w niskiej temperaturze (do 30 stopni Celsjusza),
  • nie stosuj silnych środków piorących,
  • możesz prać torbę w pralce, ale wybierz niskie obroty,
  • nie susz bezpośrednio na słońcu,
  • prasuj torbę (o ile to konieczne) na w temperaturze do 150 stopni Celsjusza i koniecznie na lewej stronie.

Zachowując powyższe wskazówki, będziesz cieszyć się pięknym wyglądem swojej torby przez długi czas. 


oceń artykuł