Jak dbać o buty ze skóry naturalnej?

  • Podziel się:
4-3.png

Skóra to piękny materiał o naturalnym, ponadczasowym wyglądzie. Jest również niezwykle trwała, dzięki czemu można ją nosić przez wiele sezonów, a przez ten czas nie straci nic ze swojej wyjątkowości.


Oczywiście, pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbasz.

Na szczęście pielęgnacja butów skórzanych jest o wiele łatwiejsza, niż Ci się wydaje. Przekonaj się o tym osobiście.

Jak dbać o buty skórzane na co dzień?

Chociaż skóra naturalna jest niezwykle trwałym materiałem, to zaniedbania w zakresie pielęgnacji, mogą odbić się na jej wyglądzie. Warto jednak wiedzieć, że samo czyszczenie to za mało, aby przez długi czas cieszyć się wysoką jakością, którą oferują buty skórzane. Ważną kwestią jest także właściwe użytkowanie ich na co dzień.

Po pierwsze, powinieneś unikać narażania butów na działanie wody. Skóra naturalna nie jest w stanie wytrzymać długotrwałego kontaktu z wodą. Może to łatwo doprowadzić do zniszczenia butów. Jeśli już dojdzie do ich zamoczenia, należy je całkowicie wysuszyć – delikatnie zetrzeć nadmiar wody, a obuwie pozostawić w suchym i ciepłym miejscu do ich naturalnego wyschnięcia.

Po drugie, na bieżąco oczyszczaj buty z kurzu, błota czy innych zanieczyszczeń. W tym celu wystarczy przetrzeć zabrudzenia wilgotną szmatką lub specjalną szczotką. I wreszcie po trzecie, przechowuj obuwie skórzane w suchym miejscu (najlepiej zaciemnionym np. szafka), z dala od bezpośredniego źródła ciepła i światła.

Jak czyścić skórzane buty?

Pamiętaj, że trochę inaczej wygląda pielęgnacja skóry lakierowanej, a inaczej zamszu, więc dopasuj ją do typu obuwia. Jeśli kupujesz buty w sklepie stacjonarnym, zapytaj ekspedientki, jak najlepiej zadbać o daną parę butów. Z kolei kupując swoją wymarzoną parę w sklepie internetowym, sprawdź dokładnie opis produktu, gdzie znajdziesz niezbędne informacje na ten temat.

Dbanie o skórzane buty jest już całkiem łatwe, jeśli wiesz, jak to zrobić. Poniżej znajdziesz garść uniwersalnych porad:

  • używaj preparatów dopasowanych do rodzaju skóry (zamsz, nubuk, skóra licowa),
  • lekkie zabrudzenia usuwaj za pomocą wilgotnej ściereczki lub specjalnej szczotki,
  • jeśli to możliwe, usuń sznurowadła z butów, co zapobiegnie ich zamoczeniu,
  • wyczyszczone i suche buty wypastuj odpowiednio dobraną pastą do butów,
  • wypoleruj i pozostaw do wyschnięcia.

Jak często czyścić buty? To zależy od Twoich preferencji oraz częstotliwości ich użytkowania – nie ma dolnej granicy.

Pielęgnacja obuwia skórzanego

W ostatecznym rozrachunku dbanie o skórzane buty jest naprawdę łatwe, zwłaszcza gdy wiesz, jak to robić i stosujesz odpowiednie kosmetyki. Taka nieskomplikowana pielęgnacja pozwoli Ci zachować wyjątkowy wygląd Twoich butów, a jednocześnie przedłuży ich żywotność. A kiedy już zadbasz o swoje buty, możesz użyć odżywki do skóry lub zestawu do impregnacji, aby zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 


oceń artykuł