Być może zastanawiasz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami fizycznymi na siłowni.
Aby Ci pomóc, stworzyliśmy listę kilku rzeczy, które zdarzają się najczęściej i których możesz łatwo uniknąć – o ile wiesz, na co zwrócić uwagę.
Te błędy często prowadzą do kontuzji i frustracji – zarówno u Ciebie, jak i pozostałych osób ćwiczących na siłowni, dlatego warto je wyeliminować, aby wyciągnąć jak najwięcej z każdej wizyty.
Oto lista kilku rzeczy, których nie należy robić na siłowni.
Nie podążaj za modą na ćwiczenia fizyczne
Pierwsze tygodnie stycznia to boom na ćwiczenia fizyczne, a siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Podobnie jest w na przełomie wiosny i lata, gdy ludzie częściej myślą o wyjazdach wakacyjnych. Niestety motywacja oparta o postanowienia noworoczne lub wycinkę przed urlopem jest zbyt krucha.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć ćwiczyć od stycznia lub późną wiosną, ale warto pamiętać, że w tym okresie na siłowni jest zazwyczaj większy tłok. Jeżeli i Ciebie kierują na siłownię cele noworoczne lub marzenia o tzw. summer body, to przemyśl dokładnie sprawę – czy na pewno wytrwasz w postanowieniu? Zwłaszcza gdy kolejka do ulubionych przyrządów będzie dłuższa?
Pamiętaj, że siłownia nie jest tylko dla Ciebie
Siłownia to miejsce, w którym spotyka się wiele osób. Każda z nich ma tutaj swój cel: chce schudnąć, poprawić kondycję, wyrzeźbić ciało, spędzić miło czas lub wszystko jednocześnie. Każda z nich ma także swoje ulubione formy ćwiczeń i przyrządy – Ty na pewno też.
Pamiętaj jednak, że w takim miejscu niezwykle ważny jest szacunek do innych, dlatego uszanuj czyjąś prywatność, przestrzeń i chęć skorzystania z danego sprzętu. Co to oznacza w praktyce? Nie blokuj przyrządów na dłuższy czas, nie ograniczaj czyjejś przestrzeni do ćwiczeń i pamiętaj, że każdy z ćwiczących reprezentuje trochę inny poziom, więc nie komentuj tego, jak ktoś ćwiczy.
Dbaj o porządek
Przez siłownię przewija się setki osób tygodniowo i niepisanym obowiązkiem każdej z nich jest zadbać o swoje otoczenie. Pamiętaj, że nie jesteś tam sam, zachowaj więc porządek i pilnuj swojego sprzętu – chodzi tutaj o przede wszystkim o przetarcie go po użyciu. W końcu nie ma nic gorszego i mniej przyjemnego niż zetknięcie się z siedziskiem mokrym od czyjegoś potu.
Dbałość o porządek na siłowni odnosi się również do odkładania sprzętu na swoje miejsce – tyczy się to przede wszystkim bardziej mobilnych produktów, takich jak hantle, ciężarki, gumy czy skakanki. Każdy przyrząd ma swoje miejsce, więc po skończonych ćwiczeniach, odłóż sprzęt na półkę.
I wreszcie szatnia i łazienka. Obowiązują tam podobne zasady, czyli zadbaj o to, aby zostawić po sobie porządek, dzięki czemu inni będą się czuć komfortowo w tych miejscach.
Nie pouczaj innych
Z siłowni korzystają osoby o różnym poziomie zaawansowania. Ćwiczący różnie też podchodzą do sportu – nie każdy chce wyrzeźbić sylwetkę – a część z nich traktuje cotygodniową wizytę w tym miejscu jako okazję do spotkania ze znajomymi. Pozwól im na to.
Dobrym pomysłem jest skupienie się podczas treningu na sobie i własnej sprawności fizycznej, zamiast doradzania innym – zwłaszcza gdy o taką poradę nie proszą.
Możesz przyjąć pewien wyjątek od tej reguły: jeżeli widzisz, że początkująca osoba ma problemy z obsługą sprzętu lub niepoprawnie wykonuje jakieś ćwiczenie, to pokaż jej, jak to zrobić właściwie. Dzięki temu może uniknąć kontuzji, która wykluczyłaby ją ze sportu na dłuższy czas.