Saunuj po zdrowie

  • Podziel się:
istock-1162176892.jpg

Męczący dzień dobiega końca i w końcu masz czas na prawdziwy relaks. Zostaw za sobą troski, zmartwienia i codzienne obowiązki.


Nie uciekną! Co może być lepszego niż gorąca terapia dla ciała i duszy?


Sauna pod lupą


Historia saun sięga niemal 2000 lat. Pierwsza sucha sauna narodziła się w Finlandii, co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę mroźny skandynawski klimat. W czym tkwi sekret saunowania, że od lat cieszy się niesłabnącą popularnością? Saunowanie ma nieocenione korzyści prozdrowotne. Od relaksacji, po oczyszczenie organizmu z toksyn, czy zwiększenie elastyczności stawów. Chcesz wiedzieć jak czerpać z saunowania jeszcze więcej korzyści? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci czerpać z tego rytuału 100% przyjemności.


Rodzaje saun 


Dobierz rodzaj sauny do swoich potrzeb. Każdy typ sauny charakteryzuje się odmiennymi warunkami temperaturowymi i wilgotnościowymi. Sprawdź, która będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. 


Sauna sucha - sauny suche są często wybierane przez osoby, które preferują zdrowsze, mniej intensywne doświadczenia w saunie. Wyróżniają się wysoką temperaturą powietrza, dochodzącą do 85-100°C i niską wilgotnością z zakresu 10-15%.

Sauna parowa – w tego typu saunach wilgotność jest dużo wyższa, na poziomie 40%. Wymusza to zastosowanie innych materiałów do budowy, dlatego sauny parowe wykonane są najczęściej z ceramiki. Para w saunie parowej jest w stanie doskonale nawilżyć skórę, a także pomóc w otwarciu porów i detoksykacji organizmu.

Sauna na podczerwień  -  w tym przypadku do ogrzewania ciała wykorzystywane są promienie podczerwieni. Promienie te są w stanie docierać do wszystkich warstw skóry, co powoduje, że ciało jest równomiernie ogrzewane. Temperatura w saunie na podczerwień jest niższa niż w tradycyjnej saunie i może wynosić od 30 do 70°C. 

Rytuał relaksu i zdrowia – rób to dobrze!

Większość z nas chociaż raz korzystało z zalet sauny, ale czy odbyło się to świadomie? Aby cieszyć się z zalet saunowania należy przestrzegać kilku zasad, które uczynią z każdego seansu prawdziwy rytuał relaksu i zdrowia. 


  • Zadbaj o dokładne oczyszczenia skóry ciała i twarzy. Aby skóra mogła oddychać, zrezygnuj z kosmetyków, balsamów, olejków czy perfum. 
  • Im wyżej, tym wyższa temperatura, dlatego pobyt w saunie rozpocznij od niższych siedzisk i stopniowo przenoś się wyżej. 
  • Przed wizytą w saunie nie spożywaj alkoholu.
  • Zadbaj o to, aby żadna część ciała nie dotykała desek sauny. To niezwykle istotne zasada higieny, która wpływa na bezpieczeństwo Twoje i innych korzystających. W przypadku sauny parowej kluczowe jest przepłukanie ławki przed i po seansie. 
  • Uznaje się, że górną granicą trwania sensu saunowego jest 15 minut, ale uzależnione jest to od doświadczenia i możliwości każdej osoby, dlatego podczas każdego pobytu w saunie słuchaj swojego ciała. 
  • Nie zapomnij o schładzaniu ciała po ukończonym rytuale. Zacznij od ciepłej wody i stopniowo schładzaj ciało od nóg, aż po głowę. 
  • Aby saunowanie rzeczywiście miało realny wpływ na odporność i hartowanie organizmu staraj się wykonywać około 2-3 cykle saunowe . Po każdym z nich pamiętaj o odpoczynku, trwającym tyle ile Twój pobyt w saunie. 


oceń artykuł

Średnia 5.00 z 1